אבקת פרחים

אבקת פרחים שהדבורים אוספים הינה מקור חלבון חשוב לזחלים בדבורית, וחיונית לקיומה, בלעדי אבקת הפרחים הזחלים לא יתגלמו, ולא יהפכו לדבורים.

כל הדבורים שעירות וכאשר הם מבקרים בפרחים גרגירי האבקה נצמדים ונדבקים אליהם, וכאשר היא עוברת לפרח אחר, האבקה עוברת איתה לפרח אחר ובכך היא עושה שרות לצמחים ומעבירה את האבקות של הזכרים לנקבות.

דבורים הם צמחוניות לחלוטין, את האנרגיה הם מקבלים מצוף הפרחים, ואת החלבון הם מקבלים מהאבקה, בשונה מהצרעות שהם מקבלות את החלבון מהחי, ולכן הם לא אוספות אבקה ומכאן שהם לא שעירות.

הדבורה אוספת את האבקה שנדבקה לגוף שלה מהפרח ומרכזת אותו לכוון הבטן, אחרי זה בעזרת מנגנון מסרקות – מברשות מיוחד שיש לה היא מרכזת אותו לצורת גוש כדורי (גוש זה נקרא צמידות האבקה) ומניחה אותו על שתי הרגליים האחוריות שלה, לאחר שהיא מגיעה לכוורת, היא מניחה את הצמידות האלו והפועלות דוחסות אותן פנימה וכך הוא מאוחסן בקרבת הולדים שיש להאכיל.

חשיבות האבקה לריבוי הקן

אם באוקטובר ירד גשם טוב, נניח 40 מילימטר, מיד נהיה נביטה של עשבים והכל נהיה ירוק אך בלי פרחים, וירוק לא עוזר לדבורים (עוזר לפרות לעיזים), הדבורים מחכים כחודשיים עד שהעשבים יוציאו פרחים, ובתקופה הזו חסר להם אבקה, רק אחרי חודשיים בסוף דצמבר, תחילת ינואר, תהיה להם אבקה.

לקראת האביב הם מתחילות להתרבות, לכן אנחנו עושים בדיקה ראשונה בכוורות בסוף ינואר ובודקים גם את מצב האבקה, קרו המקרים שבינואר לא היתה אבקה מכיוון שהגשם התאחר וירד רק באמצע דצמבר ולכן רק באמצע פברואר התחילה פריחה של החד שנתיים, נוצרה מחסור של אבקה במהלך חודש ינואר ובפברואר, וזה גרם להאטה של ריבוי הוולד, הפרדסים פורחים בעשרים למרץ באופן קבוע, אבל בתאריך הזה האוכלוסיה לא הספיקה להתפתח, לכן יש מעט "חיילים" לאסוף את הצוף של הפרדסים, ואז חלק גדול מהצוף לא נאסף, לכן במקרים שהגשם מתעכב חשוב מאוד לתת תוספת אבקה בזמני המחסור, קיימים תחליפי אבקה שבעונות מסוימות כדאי לחזק את הכוורות בהם.

חיזוק הכוורת באבקה או תחליפי אבקת פרחים

אפשר לאסוף אבקה דרך מתקנים מיוחדים שמניחים בכניסה לכוורת בעונות השפע וגורמים לצמידות אבקת הפרחים ליפול לתוך המתקן שתופס אותם ובעת מחסור לחזק את הכוורת באבקת הפרחים הזו.

דרך נוספת קצת פחות טבעית וטובה (שהיא לא המקור הטבעי שלהם – הפרחים) היא לקחת קמח סויה שהוא מכיל הרבה חלבון, יש חברות שעושות חיבור בין אבקת פרחים וקמח סויה ומוכרות את זה בתור תוסף לכוורנים, יש חברות שמערבבות קמח סויה טחון עד דק, עם דבש ויוצרות מין בצק כזה שאותו הם נותנות בתור תוסף אבקת פרחים ודבש בתוך הכוורת בחורף (נקרא קנדי)

מלאי אבקת הפרחים

מלאי של דבש הדבורים אוגרות לתקופה ארוכה, אפילו שנים, מלאי של אבקה הם שומרות לתקופה קצרה, לא לטווח של חודשים, לכן שאין אבקת פרחים תקופה ארוכה הריבוי של הכוורת מצטמצם והם גם אוכלות את הביצים.

דילוג לתוכן