החלות בכוורת

החלל של הכוורת הוא סגור ומוגן בפתח קטן, אבל איך מנצלים הכי נכון את החלל הזה? כבני אדם אנו יודעים שהכי נח לסדר פריטים בתוך מדפים, אם אנחנו נכנסים לספריה, מחסן או לסופר ברור לנו שכך הכי קל לזכור ולמצוא היכן מונחים הדברים, בעזרת שורות שורות של מדפים אחד מעל השני וגם משתי הצדדים, זו הצורה הכי יעילה ונוחה שאנחנו מכירים, אנחנו לא שופכים הכל בתוך הסופר.

כוורת עם חלות
כוורת עם חלות
המרחק בין החלות מסודר כך שהוא מספיק מרווח בכדי שהדבורים יוכלו לעבור בין החלות כמו שאנחנו עוברים בין השורות בסופר.

אצל הדבורים המצב דומה השורות הם למעשה חלות דבש, ובתוך השורות (החלות) יש את המדפים שהם למעשה תאים משושים שזו הצורה היעילה ביותר שקיימת, התאים הם רב תכליתיים ומאפשרים לאגור דבש, אבקת פרחים וכן לשמש כעריסה לזחלים הצעירים

תאים משושים בחלה, צורת האחסון היעילה ביותר

המלכה מטילה ביצה בתוך התא וממנו מתפתח זחל, והוא עובר את כל ההתפתחות שלו בתוך התאים האלו, החלות תלויות מלמעלה למטה אצל בני האדם המדף מתחיל מלמטה, אצל הדבורים העולם הוא הפוך והחלה תלויה באוויר מלמעלה למטה, כאשר למטה יש חלל ריק שמאפשר מעבר וכן הוא מאפשר לנקות בקלות את הקן מלכלוך מזיקים וכו.

החלות נבנות לאט לאט, בטבע החלות נבנות בצורה של אליפסה מהמרכז לצדדים, בני האדם יצרו מסגרת עץ שהדבורים יוכלו לבנות את החלה על המסגרת הזו, בלי להדביק את המסגרת לדפנות ואנחנו נוכל להוציא את המסגרות ולהעביר אותם ממקום למקום בכדי לטפל בדבש ולהעביר חלות בין כוורות במקרה הצורך.

חלת דבורים שבני אדם יצרו עם מסגרת מעץ
חלת דבורים בטבע
חלת דבורים בבניה פראית של דבורים
חלת דבש מלאה בדבורים
חלת דבש מלאה בדבורים עם הטלה
דילוג לתוכן