התנחלות דבורים

התנחלות דבורים ופינוי נחילים

נתקלת בנחיל דבורים, התקשר: 052-6557761

תהליך ההתרבות בטבע הוא תהליך ריבוי של משפחות בשונה מריבוי בתוך הקן שהוא ריבוי של הפרטים בתוך הכוורת, כאשר הדבורית גדלה בעונה השפע וההתרבות בשיאה, הפועלות מתחילות לבנות מלכונים וכאשר המלכה מגיעה למסקנה שהיא צריכה לנטוש, היא יוצאת עם חלק גדול מהדבורים – זה נקרא נחיל, והיא מייסדת מושבה חדשה, בתחילה לרוב הנחיל יתמקם בעץ סמוך כתחנת מעבר בכדי שכולם ידעו מי נשאר ומי יוצא, הנחיל יהיה על העץ בצורת אשכול כיומיים, ביום הראשון הם שולחות סיירות, וגם כאן נכנס העניין של הריקודים והתקשורת, שדבורי הסיירת מביאות מספר הצעות למקומות הטובים ביותר למיקום קבע, לאחר שהדבורים החליטו על היעד, כל הדבורים עפות לאותו מקום ומתיישבות שם.

אחרי שהמלכה עזבה, המלכה החדשה (הראשונה שיוצאת) יוצאת להפריה ומשתלטת על הקן שהיא קיבלה "בהורשה" מהמלכה הקודמת.

אם נחיל לא מסכן את הסביבה תוך יומיים הוא יעזוב ולכן במקרים רבים אין צורך לפנות אותו.

לעיתים הסיירות מבקרות בחלות ריקות שנשארו בשטח, מריחות קצת דבש שנשאר בהם מהרדיה ומתנחלות בחלה ריקה כזו, במקרים כאלו יש רחש וזמזום גדול בשעת ההתנחלות והמעבר.

לפני שהדבורים יוצאות הם מתמלאות בדבש ולכן הם פחות תוקפניות, כשהם בתוך הכוורת הם נלחמות על הבית, וכאשר הם בחוץ, הם לא תוקפניות כי הם לא צריכות להגן על הבית ובחוץ יש מספיק פרחים, מקסימום הם יזוזו לפרח אחר, גם בשלב ההתנחלות הם לא עוקצות, למרות שלא כדאי לבדוק את זה, לעיתים הדבורים כן בונים חלות על העץ ובמקרה כזה הם תוקפניות, קיימים גם דבורים כמו הדבורה הענקית שמקננים בחוץ ויש להם חלות עם דבש בחוץ וולד לכן הם יתקפו, כאשר הדבורים לא מגיעים להסכמה הם נשארים על העץ והפועלות שאספו דבש בבלוטות מתחילות להפריש אותו כדונג בגלל שזה לוחץ להם, וכך נבנים חלות עוד בהתנחלות ואז המלכה יכולה אף להטיל שם ביצים וההתנחלות תהיה התנחלות קבע.

פינוי נחיל דבורים משטח הבית שלכם – נתקלת בנחיל ותרצה לפנות אותו, שלח לנו הודעה ונודיע למתנדבים שלנו להגיע ולפנות אותו.

הטקסט הנפלא שלהלן לקוח ממגן דבורים אדום והוא מאוד רלוונטי ומעניין לאנשים שרוצים וחשוב להם להציל את הייצור הנפלא הזה שנקרא דבורה.

התנחלות הדבורים זה אחד מפלאי הטבע עלי אדמות. זהו אירוע מלא מסתורין וייחודי בעולם הטבע.
נחילי הדבורים מתרבים בעולם כאשר המלכה הוותיקה משאירה את הכוורת למלכה הצעירה ויוצאת לחפש מקום חדש להקים את החיים של הנחיל מתחילתו. זו דרכם של נחילי הדבורים להתרבות ולהרבות שכמותם בעולם, זו למעשה לידה של נחיל חדש היוצא ומחפש את מקום מחיתו החדש.
ואז, בדיוק בשלב שבו הנחיל "נולד" כשהוא רך וחסר את כל ישותו הפיזית, באים ומרססים אותו. מה זאת אומרת חסר כל? מה השאירה המלכה הוותיקה בנחיל הוותיק? מאחור בכוורת? על מה היא "ויתרה"?
היא השאירה את: חום הגוף, את ריח זהותה-הפרומון, את שלד גופה-חלת הדונג, עתודות המזון-הדבש, את הדורות הצעירים-ביצים, ולדות, גלמים ועמלות צעירות, את מערכת החיסון שלה-הפרופוליס, את כל הגוף שמגן עליה-הכוורת, ועוד.
חסר כל חשוף ופגיע יצא הנחיל לעולם והוא התנחל זמנית כאשכול דבורים, או שהוא נכנס לתוך כוך בהתנחלות של קבע במקום גלוי לאדם. אז נוהגים אנשים מסוימים לרסס את הנחיל שמתחיל את חייו החדשים.
במה שונים נחילי הדבורים מחיות אחרות שהתנחלו באופן טבעי במקום שהאדם פעיל? לדוגמה: בזים שמקננים על עדן חלון, סיסים שקבעו ביתם בארגז הרוח של גג רעפים, צב או קיפוד שהתנחל לכם בגינה, סנונית שמקננת במרפסת, שממית שקבעה את מקומה בארון החשמל? כולם מעשה של הטבע שבחר לקבוע את ביתו החדש או הזמני אצלנו בבית.
מגן דבורים אדום הוקם בעיצומו של משבר התמוטטות הדבורים בכדי להגן על נחילי הדבורים מפני ריסוס והשמדה. מצד אחד נחילי הדבורים נעלמים ומנגד באים ומרססים אותם או מתעללים ופוגעים באותו גוף חי- בעל חיים לכל דבר ועניין.
מגן דבורים פועל להגנת נחילי הדבורים בראש ובראשונה במקומם. בכל מקום שיש נחיל שלא מפריע לבני האדם נשתדל להשאיר אותו לחיות בדו-קיום עם האדם. ללמד, לחנך, להסביר למה זה נכון ומה הרווח של חיים בדו-קיום עם הנחיל, רווח לאדם ולעולם. במידה ואין אפשרות להשאיר את הנחיל לחיות בדו-קיום ויש הכרח להעביר אותו לחיות בשלום במקום אחר. יעבירו המתנדבים למקום מבטחים. מקום מבטחים יכול להיות במכוורת מקצועית, בבית חובבים, או במקום טבעי אחר.

דילוג לתוכן