מיני הדבורים

ישנם שלושה מיני דבורה עיקריים:

Solitary Bees

דבורים יחידאיות כל דבורה חיה לעצמה, דבורים אילו אינן מייצרות דבש, ואין להם חיים חברתיים, הזכרים מגיחים באביב כאשר מתחילה הפריחה והם ממתינים בקינים שמהם יוצאות הנקבות, ברגע שהנקבה יוצאת הם מפרים אותה, ובכך הם סיימו את תפקידם,

הנקבה שהופרתה ממשיכה לבנות את דור ההמשך, כל נקבה אחרי שהופרתה, מתחילה לחפור קן, יש כאלה שחופרות באדמה תאים, יש כאלו שמתיישבות בצינורת חלולים, דבורה כזו לדוגמא היא גזרנית העלים
(השם שלה נובע מהעובדה שהיא גוזרת עלים) שנכנסת במחילות ומקננת שם, ובונות בפנים שורה של תאים.

Image result for solitary bees

שהדבורה חופרת תא אחד, היא מביאה אבקת פרחים שחיוני לזחל, מוסיפה לו צוף, ויוצרת כדור (bee bread) כאשר הכדור מגיע לגודל הרצוי היא סוגרת וחופרת שוב תא נוסף והתהליך חוזר חלילה, לאחר עשרים\עשרים וחמישה תאים היא מסיימת את תפקידה ומתה, הזחל אוכל את המזון שאימו הכינה לו, הוא מתגלם ובעונה הבאה הוא יוצא.

Social Bees

שלושת התנאים לקיום חיים חברתיים הם טיפול בצאצאים, חלוקת תפקידים, חפיפה בין דורות

דבורים חברתיות (דבורת הבומבוס) בונה קן ומסדרת מין כדים, שמשמשים הן לאגירת דבש והן לאגירת דבש, מכיוון שהדבורה היא חברתית, הפועלות אחראיות על המזון וקיימת היררכיה חברתית במבנה חיי הדבורים הללו. היא מקננת בדרך כלל מתחת לאדמה, בחללים שהיא מוצאת, נפוצה מאוד בארופה.

Bombus lapidarius queen - Echium vulgare - Keila.jpg

בארץ יש מין אחד בומבוס האדמה, שחי בטבע באזור ההר, הדבורים הללו אוגרים קצת דבש אולם מדובר בכמות קטנה בלבד שנועדה להגיש אותה לזכרים.


בבוא החורף הקן מתחסל – לקראת סוף הקיץ הפועלות מגדלות מלכות וזכרים, המלכות הצעירות מופרות על ידי הזכרים, הפועלות מתות, המלכות מחפשות מקום להרדם בו, והם נרדמות במהלך החורף, וככה הם שורדות אותו, הדבורה היא אמנם חברתית אולם הקן שלהם הוא חד שנתי הם אמנם social bees, אבל הם לא advanced social bees.

Advanced Social Bees

דבורים אלו הם "דגם יותר מתקדם" בחורף הם לא מתחסלות, ופעילות גם בחורף ז"א הקן שלהם הוא רב שנתי והן שורדות אותו בקבוצה. דבורים אלו הם למשל דבורת הדבש.

Image result for honey bee

בתאוריה הפעילות שלהם לא היתה מתחסלת (כי הפעילות שלהם הי רב שנתית), אולם במציאות הקינים שלהם מתחסלים מהרבה סיבות, ועל זה הם מפצות בעזרת מנגנון ההתנחלויות – יציאת נחילים לקינים אחרים ויצירת דבוריות חדשות.

לדבורה יחידאית יש חסרונות רבים, למשל כאשר הדבורה היחידאית יוצאת להביא מזון – אין מי שישמור על הקן, בנוסף היא צריכה למלא את כל הפונקציונליות והתפקידים שדבורים חברתיות מבצעות, לדבורים חברתיות לעומת זה, יש התמחות שכל דבורה עושה וזה מקל על התפקוד של הקן, חלק מהתפקידים אף מבוסס על מבנה הגוף, למשל בחיי הדבורה קיים שלב שהיא מפרישה דונג, כי הבלוטות דונג שלה בשלות, יש שלב שהיא מפרישה מזון מלכות ואז היא עסוקה בלהאכיל את הזחלים.

במערכות חברתיות יש חפיפה בין דורות, למשל בעניני האכילה, והטיפול בצאצאים בדור החדש. לעומת היחידאיות שאין חפיפה, הדבורה מתה ואחרי חצי שנה יוצא הדור הבא.

דבורת הדבש פיתחה מספר שיטות לשרוד את החורף, בשונה מהיחידאיות שפשוט יושנות או מתות בחורף, על זה ועוד אפשר לקרוא בפרק כיצד דבורת הדבש שורדת את החורף

לקריאה על סוגי דבורי הדבש השונים

דילוג לתוכן