טיפול בצאצאים

שלושת התנאים לחיים חברתיים הם טיפול בצאצאים, חלוקת תפקידים, חפיפה בין דורות

ראשית הטמפרטורה שהדבורים שומרים על הצאצאים הינה 35 מעלות, במידה והטמפרטורה תהיה נמוכה מזה ייקח יותר זמן לצאצאים להפוך לדבורים וזה יפגע בריבוי של הקן.

במרכז החלה יש ולד, בדרך כלל בצורת אליפסה ישנם שני צבעים של וולד.

לבן (שלב הזחל), אלו צעירים שמקבלים אוכל.

חום (שלב הגולם) שהוא ולד חתום זאת אומרת ולדים שנכנסו כבר לשלב ההתגלמות, הם אינם צריכים לקבל אוכל.

המלכה מתחילה להטיל מהמרכז, והיא הולכת בעיגולים, (כמו טבעות של עץ, רק באליפסה) ככה שאנחנו רואים שהוותיקים הם במרכז – משם היא התחילה והצעירים הם מרוחקים יותר. הוולד נמצא במרכז בשביל להגן עליו, להאכיל אותו ולשמור את הטמפרטורה שלו, צורת הכדור היא הצורה היעילה ביותר לשם שמירת הטמפרטורה, אילו הצורה היתה למשל ריבוע אז בפינות היה קר יותר.

אוכל לצאצאים

הצמח מפריש נוזל מתוק המכיל סוכרים שנקרא צוף, הדבורים עם הלשון מוצצות את הצמח ועושות ממנו דבש, את אבקת הפרחים הם אוספות בעזרת הרגליים, האבקה היא מקור החלבון, ואילו הדבש הוא מקור האנרגיה, החלבון דרוש בעיקר לוולד, הפועלות הבוגרות צורכות פחות חלבון (אבקת פרחים) יותר דבש.

את אבקת הפרחים הצהובה הפועלות יניחו לרוב ליד הולד, בכדי להאכיל את הזחלים הצעירים, או שהם מאכילים אותו מאבקת פרחים דרך פועלת שמעכלת אותו ונותנת אותו לזחלים צעירים (3-6 ימים) או לחילופין במקרה שהזחל בוגר יותר (6-9 ימים) הוא יקבל אבקה לא מעובדת בצורתה הטבעית.

הדבורים גם חותמים את הדבש בכדי שלא יהיו נזילות, או שוד, הדבורים חותמות את הדבש שהוא מגיע לריכוז המתאים וכאשר התא מלא.

הדבש ממוקם בהקף החלה, מכיוון שהטמפרטורה בקן לא משנה לדבש, את החתומים הם יפתחו רק כאשר הם רוקנו את כל התאים הפתוחים זה יקרה רק במקרים של חורף או חוסר בדבש ורק כאשר כל התאים הפתוחים עם הדבש כבר רוקנו, אם פותחים כוורת בחורף ומסתכלים על חלה ניתן לראות שהדבש שנמצא על הקף חלה עם ולד – נפתח.

בחודשים אוגוסט ספטמבר יתכן מחסור באבקה בגלל מיעוט במקורות הפריחה אפשר לזהות את החוסר על ידי כך שמסתכלים בחלה עם וולד ורואים מעט מאוד אבקה ליד הוולד, מחסור באבקה יכול לעכב את ההתפתחות של הזחלים וריבוי הכוורת, במקרים קיצונים של חוסר אבקה הפועלות יאכלו את הביצים וישתמשו בחלבון בכדי להאכיל זחלים, כך הם גם יורידו את האוכלוסיה שיש להאכיל וגם יקבלו את החלבון שחסר להם.

אבקת פרחים היא חלבון חשוב ביותר להתפתחות הדבורית, קרא עוד על אבקת פרחים

דילוג לתוכן